Ustawa psychoterapeutyczna
- Odpowiedź Polskiej Federacji Psychoterapii na artykuł w GW
Polska Federacja Psychoterapii zwróciła się do Gazety Wyborczej z prośbą o publikację odpowiedzi - sprostowania do artykułu pt. Psychoterapeuci nie chcą być lekarzami opublikowanego w Gazecie w dn. 17.01.2011.
Gazeta Wyborcza odmówiła publikacji sprostowania.
- Prof. Danuta Hübner popiera niezależnych psychoterapeutów
List od prof. Danuty Hübner, posłanki do Parlamentu Europejskiego, do Polskiej Rady Psychoterapii z dn. 17.12.2010 popierający wyodrębnienie zawodu psychoterapeuty z projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych i jego odrębną regulację.
"Stwórzmy dobrą ustawę o zawodzie psychoterapeuty"
13 listopada 2010 na portalu społecznościowym FaceBook powstała grupa dla tych, którzy pragną przyczynić się do wyłączenia zawodu psychoterapeuty z Ustawy o niektórych zawodach medycznych i popierają ustanowienie odrębnej i odpowiedniej dla tego zawodu ustawy.
Aby zobaczyć profil, nie trzeba mieć konta na FaceBooku.
- Odwołanie z dn. 3 września 2010 komunikatu Małopolskiego oddziału NFZ z dn. 12 lipca 2010
Małopolski NFZ odwołuje swój poprzedni komunikat zawierający mocno zawężoną, krzywdząca dla psychoterapeutów definicję ich zawodu. Próbę wprowadzenia takiej definicji uzasadnia wpływami przedstawicieli środowiska psychiatrycznego - czyli reprezentantów innego zawodu.
- Skarga PTPI z dn. 16.08.2010 do Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia na komunikat z dn.12.07.2010 dotyczący doprecyzowania definicji psychoterapeuty w odniesieniu do Zarządzenia Nr 60/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 2 listopada 2009 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenia uzależnień z uwagi na krzywdzące zawężenie definicji psychoterapeuty.
- Komunikat Małopolskiego oddziału NFZ dotyczący doprecyzowania definicji psychoterapeuty
Komunikat z dn.12 lipca 2010 dotyczący doprecyzowania definicji psychoterapeuty w odniesieniu do Zarządzenia Nr 60/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 2 listopada w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenia uzależnień.
Komunikat zawiera mocno zawężoną, krzywdząca dla psychoterapeutów definicję ich zawodu, co wzbudziło protesty.
- Skargi Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Integratywnej z dn. 30 czerwca 2010:
Skarga do Ministerstwa Zdrowia
Skarga do Komitetu Stałego Rady Ministrów
Są to skargi PTPI na powstały w Ministerstwie Zdrowia Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych...z dnia 31.05.2010r. Zawierają szczegółowy opis wad procesu legislacyjnego oraz wad prawnych samej ustawy.
- Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych i zasadach uzyskiwania tytułu specjalisty w innych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia Wersja projektu ustawy z dn. 31 maja 2010 r. (Ministerstwo Zdrowia)
- NFZ respektuje certyfikaty PTPI
Pismo z NFZ z dn. 3 marca 2010 r. poświadczające, że psychoterapeuci, superwizorzy i osoby w trakcie szkolenia akredytowanego przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej spełniają wymogi zawarte w zarządzeniu Prezesa NFZ nr 60/2009/DSOZ z dn. 2 listopada 2009 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień.
- Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych i zasadach
uzyskiwania tytułu specjalisty w innych dziedzinach mających
zastosowanie w ochronie zdrowia
Wersja projektu ustawy z dn. 3 lutego 2010 r. (Ministerstwo Zdrowia)
- Pismo z Departamentu Ubezpieczenia Zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia dotyczące NFZ, 20.01.2010
Pismo jest odpowiedzią zbiorczą Ministerstwa Zdrowia na protesty Polskiej Rady Psychoterapii i Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt. Wyjaśnia, że psychoterapeuci certyfikowani lub szkolący się w innej organizacji, niż atestowane lub rekomendowane przez PTPsychologiczne lub PTPsychiatryczne mogą świadczyć psychoterapię w ramach NFZ.
Ustawa dotycząca zawodu psychoterapeuty (Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych z dn. 9 lutego 2009) promowana przez Ministerstwo Zdrowia została w całości odrzucona przez Komitet Rady Ministrów z uwagi na jej monopolistyczny charakter.