Demo

Sekcje

Sekcja Badań Naukowych

Przewodnicząca: dr Alicja Heyda

Zapraszamy do udziału w tej sekcji psychoterapeutów, którzy prowadzą badania naukowe w naszej dyscyplinie albo są zaciekawieni nie tylko praktyką, ale i empirycznym wymiarem psychoterapii.

Planowane są różne formy wymiany. Udział w Sekcji otwarty jest dla wszystkich członków Towarzystwa. Jeśli chcesz się zapisać do sekcji, wyślij swoje zgłoszenie via e-mail na adres Towarzystwa, zaznaczając w temacie postu „zgłoszenie do Sekcji Badań Naukowych“.

Psychoterapia cierpi na niedobór badań prowadzonych przez praktyków, a jak wiemy z doświadczenia, przytłaczająca większość badań o charakterze akademickim nie ma żadnej wartości dla praktyki, pozostając rodzajem bibelotu. Nie znaczy to, że nie potrzebujemy badań empirycznych, szczególnie w odniesieniu do nowych modalności psychoterapeutycznych. Psychoterapia integratywna jest dynamicznie rozwijającą się modalnością psychoterapii, elastyczną i przyjazną pacjentom.

 

Sekcja Psychosomatoterapii

dr Alicja Heyda - przewodnicząca

Małgorzata Chodak

dr Anna Janik-Antoniewicz

Psychosomatoterapia zakłada podstawową jedność ciała i umysłu.

Specyfiką tej psychoterapii jest wykorzystanie prawidłowości, że interwencje ukierunkowane na ciało będą wpływały na psyche i odwrotnie - praca z umysłem zaangażuje ciało i wpłynie na procesy fizjologiczne.

Psychosomatoterapia czerpie zarówno z klasycznych odkryć psychosomatyki i ze starych szkół pracy z ciałem wywodzących się m.in. od Reicha (wegetoterapia analityczna), Lowena (klasyczna bioenergetyka), Casriela (bonding) jak i z treningu uważności (mindfulness), somatoanalizy, psychologii transpersonalnej i analizy jungowskiej. Inspirowana jest również najnowszymi odkryciami psychoneuroimmunologii, neurofizjologii, neonatologii, medycyny komplementarnej i wielu innych.

Alicja Heyda gościem konferencji w USA

Alicja Heyda jest zaproszonym gościem konferencji "2 nd Annual Breath Immersion  Conference - from Science to Samadhi", która odbędzie się w sierpniu w USA. Przedstawi tam wystąpienie pt. "Implications for our Life Resiliency Learned from Breathing Oncology Patients: The Integration of Breathwork and Psychosomatherapy". Prezentuje w nim wyniki badań z psychoneuroimmunologii, opisujące rezultaty integratywnej psychoterapii oddechem u pacjentów onkologicznych.  

Alicja Heyda mówi o swoim wystąpieniu - zobacz film >>

W konferencji weźmie udział wielu praktyków psychoterapii, jogi i medytacji, m.in. badacze z Harvard University oraz Stanislav Grof.

Strona konferencji >>

Profil na facebooku >>

Strona na facebooku >>

 

Alicja Heyda zaproszonym gościem konferencji w Belgii

19th International Conference Bonding Psychotherapy “Attachment, the essence of relationship” odbyła się w dniach 7-9 czerwca 2013 w Bruges, Belgia.

Była to konferencja światowej organizacji zajmującej się bondingiem, jedną ze szkół psychoterapii poprzez dotyk i więź. Skupiają się one na tym, że człowiek ma biologicznie uwarunkowaną potrzebę emocjonalnej i fizycznej bliskości, a zaspokojenie tej potrzeby jest niezbędne do bycia w dobrych relacjach z innymi. Konferencja poświęcona była właśnie kwestii potrzeb, przywiązania i relacji.

Zaproszonym gościem konferencji była m. in. Alicja Heyda, psychoterapeutka, psychoonkolog, współpracownik Instytutu. Wygłosiła ona wystąpienie pt. "The impact of Integrative Breathwork Psychoterapy on the Psychosomatic Status of Breast Cancer Patients", w którym zaprezentowała wyniki badań nad swoją autorską metodą psychoterapii, a następnie przeprowadziła dla uczestników konferencji warsztat z psychoterapeutycznych technik oddechowych.

Zobacz abstrakt >>

Zobacz prezentację >>

Oglądaj wystąpienie >>

Oglądaj warsztat oddechowy >>

Wszelkie informacje o konferencji znajdują się na stronie: www.bondingpsychotherapy.org/isbp-conference

 

Sekcja Psychoterapii Rodzin

W przygotowaniu.

Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej (PTPI)

ul. Emilii Sczanieckiej 2A/1, Poznań 60-216
e-mail: integratywna@gmail.com
tel. +48 695 711 678 (poniedziałki, wtorki: godz. 10-12)
NIP: 945 20 47 128, REGON: 120084751, KRS: 0000237650

KONTO: ING Bank Śląski 27 1050 1445 1000 0023 0991 4006